Czy trądzik różowaty jest zaraźliwy?

Ładnie brzmiąca łacińska nazwa „acne rosacea„, niestety nie wróży nic dobrego. Oznacza ona bowiem trądzik różowaty, który objawia się poprzez zarumienienia, poszerzenie naczyń krwionośnych oraz grudki i krosty zlokalizowane na twarzy.
Widok takich zaczerwienień i wykwitów skórnych bywa niepokojący i może nasuwać pytanie, czy trądzik różowaty jest zaraźliwy. Nie ma w tej ciekawości nic dziwnego, ponieważ zarówno osoba dotknięta trądzikiem różowatym, jak i wszyscy, którzy mają z nią kontakt woleliby wiedzieć, jak postępować i czy konieczne są jakieś działania profilaktyczne.
Jednak w tym przypadku nie ma się czego obawiać – trądzik różowaty wprawdzie jest dość częstą choroba skóry, gdyż dotyka około 10 % populacji (głównie są to kobiety) w wieku od 30 do 55 lat, jednak nie jest to choroba zakaźna!
Wielu lekarzy dermatologów uważa, że ma ona związek z zaburzeniami łojotokowymi, które współwystępują z zaburzeniami naczynioworuchowymi, zatem nie można się nią zarazić poprzez pocałunek, używanie tych samych ręczników, czy korzystanie z basenów.
Co zatem wywołuje trądzik różowaty? Przyczyn może być bardzo wiele, ale lekarze najczęściej wskazują:

  • indywidualne i genetyczne predyspozycje,
  • zaburzenia naczynioworuchowe, hormonalne lub trawienne,
  • łojotok,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy,
  • nadmierny kontakt z promieniowaniem UV,
  • stosowanie maści i kremów ze sterydami.

Ponadto zauważono, że objawy nabytego już trądziku różowatego nasilają się pod wpływem ciepła, czynników atmosferycznych, w skutek nadużywania alkoholu oraz środków higieny i kosmetyków zawierających alkohol benzylowy lub etylowy czy glikol propylenowy.
Sądząc po powyższym, na pytanie, czy trądzik różowaty jest zaraźliwy, należy jednoznacznie odpowiedzieć: Nie! Można jednak zminimalizować ryzyko wystąpienia tej uciążliwej choroby, prowadząc aktywny i zdrowy tryb życia, unikając substancji drażniących oraz dbając o regularne posiłki oraz zdrową i zbilansowaną dietę.

Artykuł pochodzi ze strony dermokosmetyków Acnerose.pl.

Jeden Komentarz

  1. Trądzik różowaty można nadzorować – odpowiednia dieta i pielęgnacja pozwolą funkcjonować normalnie, a więc bez nieestetycznych wykwitów. Warto zainwestować w profesjonalne kosmetyki, jak te które reklamujecie w artykule. Ja stosowałam i muszę przyznać, że działają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

83 + = 86