Powikłania choroby refluksowej

Nieleczony refluks przede wszystkim prowadzi do tzw. przełyku Baretta, który określa się jako stan przednowotworowy. Zmiany wywołane kwasem treści żołądkowej w przełyku są tak duże, iż prowadzą nie tylko do jego zapalenia, ale również blizn czego skutkiem jest upośledzenie błony śluzowej przełyku i powstanie na niej zwyrodnień.

Powikłania choroby refluksowejRefluks może doprowadzić też do owrzodzeń przełyku i jego zwężenia, co w konsekwencji doprowadzi do krwawień z tego organu. Refluks jest też częstą przyczyną wrzodów żołądka.

Innymi skutkami refluksu jest oczywiście możliwa anemia a nawet anoreksja. Gwałtowna niechęć do spożywania posiłków spowodowana dolegliwościami (ból przy przełykaniu, obawy przez zwróceniem pokarmu, pieczeniem i zgagą) doprowadza do spadku masy ciała i zbyt małej ilości przyjmowanych wartości odżywczych.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (4 votes cast)
Powikłania choroby refluksowej, 4.0 out of 5 based on 4 ratings

Jeden Komentarz

  1. Ja niestety mam takie powikłanie po chorobie refluksowej – a mianowicie jest to bardzo brzydki zapach z ust. Ktoś wie może jak się tego pozbyć? Przykry zapach z ust prowadzi do wielu niezręcznych sytuacji… i proszę darujcie sobie teksty w stylu częstego mycia zębów – to naprawdę nie pomaga, a przy zwiększonej aktywności mojej choroby refluksowej wręcz przeciwnie jeszcze pogarsza sytuacje bo czuję się jakby mój żołądek był coraz to bardziej podrażniony.

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 3