Przełyk Barretta

Przełyk Baretta – to schorzenie, które jest jednym z najgroźniejszych następstw nieleczonego refluksu.

To stan przed nowotworowy przełyku, który w początkowej fazie nie daje żadnych objawów ani dolegliwości.

Na przełyk Baretta cierpi około 10 do 20% osób, które zmagają się z refluksem. Często są nieświadome jego istnienia, ponieważ daje on identyczne symptomy, czyli zgaga i uczucie pieczenia w klatce piersiowej.

Na przełyk Baretta cierpią najczęściej mężczyźni, którzy ukończyli 50 rok życia. Jest on powikłaniem refluksu, kiedy ignorowana zgaga upośledza przełyk doprowadzając do jego zapalenia i powstawania blizn. Nabłonek płaski przełyku staje się wtedy zwyrodniały i jest określany właśnie jako przełyk Baretta.

Przełyk Baretta zostaje wykryty najczęściej przy pomocy badania endoskopem. W górnym odcinku układu pokarmowego skażona tkanka przyjmuje inny odcień podczas badania. Pozwala to na dokładne wykonanie biopsji (pobranie niewielkiego odcinka zmian w celu ich zbadania). O tym schorzeniu świadczy obecność komórek jelitowych w przełyku, czyli metaplazji przełykowej.

Osoby, które cierpią posiadają przełyk Baretta są kilkadziesiąt razy bardziej narażone na powstanie nowotworu przełyku.

Leczenie przełyku Barretta

W leczeniu tej dolegliwości pomaga leczenie refluksu oraz podawanie leków zmniejszających ilość kwasów treści żołądkowych. Często stosowane są też leki prokinetyczne, dzięki którym niejednokrotnie zmiany same się cofają a przełyk ulega regeneracji. Jeśli jednak leczenie przełyku Baretta wymaga leczenia chirurgicznego najczęściej stosowaną metodą jest ablacja. Innowatorski System Halo pozwala na usunięcie zmian w przełyku do głębokości 1 mm. Zniszczone zostają tylko błony śluzowe przełyku, które zostały zainfekowane, pozostała część ulega regeneracji. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i może być stosowany nie częściej niż dwa razy w roku. Aż w 92% przypadków u pacjentów leczonych tą metodą nie zauważono nawrotu przełyku Baretta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

39 − 31 =