Refluks u dzieci

Choroba refluksowa u dzieci i niemowląt

Pojawia się praktycznie u połowy niemowląt i najczęściej samoistnie znika po pierwszych trzech miesiącach życia. Zwykle nie wywołuje żadnych stałych zmian w przełyku dziecka, nie wymaga również leczenia farmakologicznego.

Refluks u tak małych dzieci występuje zazwyczaj wskutek niedojrzałego układu pokarmowego i niedojrzałego przełyku – głównie zwieracza dolnego przełyku, wtedy mówi się o niewykształconej barierze antyrefluksowej. U niektórych dzieci ten organ rozwija się aż do ukończenia drugiego roku życia, lecz nie jest to regułą.

Objawy refluksu u dzieci i niemowląt

Najczęstszym objawem refluksu jest w przypadku dzieci zwracanie pokarmów i ulewanie zaraz po spożyciu.

Dzieci, które „nie wyrosły” z refluksu cierpią na chorobę refluksową z poważnymi objawami. Brak apetytu czego skutkiem jest gwałtowny spadek masy ciała to tylko jeden z licznych symptomów. Choroby oskrzeli, astma, chrypa, suchy kaszel czy zapalenie ucha środkowego to kolejne następstwa tej dolegliwości. W skrajnych przypadkach refluks, a co za tym idzie kwas treści pokarmowych może uszkadzać szkliwo zębów.

U niemowląt refluks wykrywa się najczęściej poprzez obserwacje zachowań dziecka w trakcie lub zaraz po jedzeniu. U starszych dzieci pomocne są już specjalne badania, które pomogą postawić prawidłową diagnozę. pH-metria, badanie endoskopowe – gastroskopia oraz badanie radiologiczne z podaniem papki barytowej pomagają zdiagnozować częstość i intensywność występowania refluksu, ocenić możliwe zapalenie przełyku oraz wykluczyć ewentualne wady przewodu pokarmowego.

Leczenie refluksu u dzieci, u których wykryto przewlekłą chorobę refluksową przebiega podobnie jak w przypadku osób dorosłych – najczęściej wykorzystuje się leczenie farmakologiczne oraz stosuje specjalnie opracowaną dietę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.8/5 (4 votes cast)
Refluks u dzieci, 4.8 out of 5 based on 4 ratings

Jeden Komentarz

  1. Refluks u dzieci niestety to bardzo niemiła dolegliwość, którą cierpi coraz więciej niemowląt oraz dzieci. Aby skutecznie zapobiegać refluksowi przyłykowemu u dzieci – trzeba stosować specjalną dietę, która pomoże kwasom żołądkowym. Niestety, u większych dzieci trzeba pilnować również tego co dzieciaczki jedzą w szkole i piją na podwórku. Pozatym, weź takiemu dziecku przetłumacz że nie może jeść słodyczy bo ma refluks żołądkowy…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − = 41