Diagnostyka refluksu

Podstawą w diagnostyce refluksu jest obszerny wywiad z pacjentem. W przypadku dzieci lub kobiet ciężarnych jest to często jedyny sposób, by wydać ocenę dotyczącą tej choroby.

Niektórzy lekarze stosują nawet specjalne kwestionariusze, dzięki którym pacjent nad wyraz szczegółowo może opisać swoje dolegliwości. Najczęściej to właśnie już na etapie wywiadu z chorym można z łatwością stwierdzić występowanie refluksu.

Badania na chorobę refluksową

Istnieje również szereg badań, które jednoznacznie pozwalają stwierdzić obecność tego schorzenia. Do podstawowego badania zalicza się gastroskopia, czyli badanie endoskopowe. Podczas badania określa się nie tylko zaawansowanie choroby, ale również można pobrać próbki do badania histopatologicznego. Przy okazji gastroskopii wykrywa się także inne zmiany na przełyku jak wrzody, zapalenie a nawet nowotwór.

badania i diagnoza refluksuKolejnym badaniem jest jest pH-metria. To zalecane jest szczególnie dla pacjentów, u których dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatów a badanie endoskopowe nie wykryło większych zmian. Za pomocą tego badania pH wewnątrz przełyku jest monitorowane przez całą dobę, co pozwala ocenić ilość refluksu. Ta metoda jest uważana za jedną z najlepszych w przypadku diagnostyki refluksu.

Coraz rzadziej, ale jednak nadal stosowane jest badanie radiologiczne przy pomocy wypicia papki barytowej. To pozwoli ocenić zwężenia w przełyku czy wykryć przepuklinę. Za pomocą tego badania możliwa jest też analiza perystaltyki przełyku jak również całkowitego opróżniania żołądka.

Następne badanie pomocne przy diagnostyce refluksu to manometria przełyku, dzięki której można ocenić pracę dolnego zwieracza przełyku (ten odpowiedzialny jest w głównej mierze za refluks). W przypadku tego badania analizie poddawany jest również kwas treści żołądkowych. Badanie to jest szczególnie pomocne do lokalizacji samego zwieracza, co pozwala na przeprowadzenie pH-metrii. Wykonuje się je również w celu określenia metody operacji pacjenta.

Refluks można również zbadać scyntygraficznie. Badanie to polega na podanie pacjentowi niewielkiej dawki substancji promieniotwórczych (radioaktywnego technetu). Dzięki tej technice możliwa jest analiza przypadków zarzucania kwasu treści żołądkowej. Badanie to ocenia również pracę żołądka.

Często również wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne, jednak jest ono stosowane najczęściej jako pomocnicze, ponieważ samo jest zazwyczaj niewystarczające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

21 − 17 =