Domowe sposoby na refluks

Osoby zmagające się z refluksem często szukają domowych sposobów łagodzenia objawów tej dolegliwości. W dużej części przypadków leki farmakologiczne nie sprawdzają się a na zabieg chirurgiczny trzeba dłużej poczekać. Jak więc radzić sobie w czterech kątach z tym problemem?

Dieta to podstawa dobrego sapomoczucia przy refluksie!

Aktywność fizyczna i dieta przy refluksie - to podstawa sukcesu!Najważniejsze to trzymać się restrykcyjnej diety: zakaz picia alkoholu i kawy to podstawa, oprócz tego unikanie smażonych i pieczonych potraw, tłustych mięs i nabiału oraz ostrych przypraw powinno nieco pomóc. Lekarze zalecają spożywanie rumianku, herbaty z pokrzywy i kwiatu lipy oraz siemienia lnianego – ten powinien być zalany wrzątkiem. Dobrym sposobem jest także jedzenie płatków owsianych gotowanych na wodzie.

Dobry jest też propolis w ilości 15 kropel w połączeniu z wodą bądź mlekiem pity trzy razy dziennie oraz szklanka przegotowanej wody z miodem lub octem jabłkowym wypita zaraz po pierwszych dolegliwościach.

Przed jedzeniem praktycy zalecają picie 2-3 łyżek stołowych soku z surowych ziemniaków. Chorzy na refluks polecają również picie wygazowanej coca-coli oraz jedzenie bananów, które stanowią barierę ochronną w żołądku. Co istotne, warto spożywać mniejsze ilości posiłków, lecz częściej (około 5 posiłków). Ostatni spożyć należy najpóźniej mniej więcej o 18:00-19:00. Pokarm trzeba też dokładnie przeżuwać.

Kolejne sposoby na walkę z refluksem w domowym zaciszu dotyczą samego odpoczynku i snu. Odpoczywać nie należy zaraz po jedzeniu, bynajmniej nie w pozycji leżącej. To samo dotyczy spania – warto zasypiać w pozycji jak najbardziej siedzącej, w sklepach i aptekach do kupienia są specjalne zagłówki.

Lekarze często dopatrują się przyczyn refluksu w nerwowości pacjenta. Należy więc starać się o trzymanie nerwów na wodzy, na co dzień nie doprowadzajmy i unikajmy stresujących sytuacji.

Ponieważ refluks częściej pojawia się u osób otyłych należy dbać o kondycję fizyczną. Nawet w domu można wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.4/5 (17 votes cast)
Domowe sposoby na refluks, 3.4 out of 5 based on 17 ratings

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 4