Co robić z brodawkami łojotokowymi?

Każda pojawiająca się w dowolnym miejscu na ciele narośl na skórze budzi niepokój. Wiele osób nie wie bowiem na przykład czym różni się w wyglądzie i w objawach brodawka łojotokowa a czerniak. Często jednak narośl na skórze to po prostu brodawka starcza, która nie powinna wzbudzać szczególnego niepokoju.


Brodawki łojotokowe – czym są i jak się objawiają?

Problem z brodawką łojotokową (zwaną czasem brodawką starczą) oznacza pojawianie się narośli na skórze pojawiająca się zwykle u osób w podeszłym wieku. Nie notuje się występowania brodawek u pacjentów, którzy nie skończyli jeszcze 30 roku życia. Ponadto, wraz z wiekiem ryzyko ich wystąpienia rośnie. Brodawka łojotokowa sama w sobie jest zmianą łagodną, która z medycznego punktu widzenia nie wymaga interwencji. Niemniej jednak, istnieje ryzyko, że jest ona objawem jakieś poważniejszej choroby lub też, że przeobrazi się ona w zmianę złośliwą. Dlatego też, jeśli występują brodawki łojotokowe usuwanie jest zwykle wskazane.

Jeśli chodzi o objawy, rogowacenie łojotokowe – jak profesjonalnie nazywa się występowanie brodawek starczych, nie daje wyraźnych objawów. Rzecz w tym, że brodawki starcze nie bolą, skóra wokół nich nie czerwienieje ani nie puchnie. Niemniej jednak, najczęściej wygląd brodawek jest dość charakterystyczny. Niezależnie od wieku pacjenta, budowa brodawki starczej jest zbliżona. Jest to narośl na skórze wyraźnie od niej oddzielona. Wygląda to mniej więcej tak, jakby brodawka była nałożona na skórę lub też do niej przyklejona. Ponadto, jej granice są wyraźnie zarysowane, ale budowa nie jest jednolita. Dolna część brodawki łojotokowej przeważnie jest gładka, natomiast górna część jest nieco pofałdowana. Jeśli chce się rozpoznać u siebie brodawki łojotokowe zdjęcia brodawek innych pacjentów są dobrym źródłem informacji jak powinny one wyglądać. Przeważnie różnice w wyglądzie brodawek u poszczególnych pacjentów nie są zbyt duże.

Diagnostyka i leczenie brodawek łojotokowych

Przeważnie pacjentom, u których pojawia się brodawka łojotokowa leczenie wydaje się być koniecznością. W praktyce jednak, lekarz nie zawsze zaleca zabieg. Sprawdza on najpierw czy narośl na skórze to faktycznie brodawka łojotokowa. Przede wszystkim upewnia się, że nie jest to żadna złośliwa zmiana. Jeśli jednak brodawka starcza nie daje charakterystycznych objawów złośliwości jak ból, krwawienie, niewidoczny zarys brodawki, można mieć pewność, że jest łagodna. Jeśli chodzi o zabieg usuwania narośli odbywa się ono na różne sposoby.

Popularna jest krioterapia, gdyż jest to zabieg nieinwazyjny. Polega on na zamrażaniu ciekłym azotem brodawki, która następnie odpada. Niemniej jednak, dosyć często stosuje się też laseroterapie, również prowadząca do odpadnięcia brodawki. Nieco mniej popularna zdaje się być elektrokoagulacja. Wykorzystując tę metodę lekarz rozbija brodawkę prądem.

4 komentarze

  1. Co około pół roku chodzę sprawdzić moje brodawki oraz pieprzyki, czy nie są to złośliwe zmiany skórne 😉 Regularnie smaruję moje brodawki maścią i kwasem salicynowym,ale przy jednej większej zdecydowałem się na wymrażanie. Było to dość nieprzyjemne, dlatego nie chciałbym tego powtarzać. Odpadła po ok 2 tygodniach

  2. @AlinaA Coo? Bolące brodawki nie jest to dobry znak. Na twoim miejscu poszłabym do innego lekarza. U mnie brodawki są genetyczne, dlatego już przy pierwszych objawach sięgnęłam po kwas salicynowy, wam też polecam, bo z wiekiem jest ich więcej, tak 35+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 57 = 60