Profilaktyka w chorobie refluksowej

podstawą profilaktyki w refluksie jest odpowiednia dietaGłówna zmiana w życiu pacjenta skarżącego się na refluks dotyczy przede wszystkim diety. Od tej pory ta musi być lekkostrawna, zmienić się musi również sam styl jedzenia – bez zbędnego pośpiechu, około 5 niewielkich posiłków dziennie oraz dokładne przeżuwanie pokarmu to główne wytyczne. Rzecz jasna trzeba także odstawić palenie papierosów i zaprzestać picia alkoholu.

Ponieważ na refluks bardzo często cierpią osoby otyłe zaleca się redukcję masy ciała – wiąże się to oczywiście ze zmianą stylu życia na bardziej aktywny fizycznie. Ruch zalecany jest minimum 3-4 razy w tygodniu po mniej więcej półtorej godziny (biegi, pływanie, aerobic, jazda na rowerze).

Profilaktyka przy chorobie refluksowej dotyczy również samego sposobu ubierania się – warto zrezygnować z obcisłych ubrań, szczególnie takich, które ściskają okolice brzucha, dobrze jest więc nie zakładać pasków ani gorsetów.

Pozycja po spożyciu posiłku – delikatna profilaktyka

Aby unikać objawów refluksu nie należy od razu po posiłku odpoczywać w pozycji leżącej, bowiem taka pozycja wzmaga tylko dolegliwości. Trzeba również unikać jedzenia przed snem a samo usypianie ma odbywać się z uniesioną górną częścią ciała.

Na rozwój choroby może mieć także wpływ przyjmowanie niektórych leków. To tych niekorzystnych zaliczają się leki wspomagające układ krążenia, leki na astmę czy zapalenie oskrzeli. Niezwykle zły wpływ na refluks ma teofilina.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.7/5 (3 votes cast)
Profilaktyka w chorobie refluksowej, 4.7 out of 5 based on 3 ratings

Jeden Komentarz

  1. A czy żeby zapobiegać refluksowi wystarczy tylko jedzenie „zdrowo” – czyli unikanie smażonych rzeczy itp? Pytam, bo choroba refluksowa to utrapieństwo które denerwuje od kilku ładnych lat moją żonę. Chociaż zmiana diety jej pomaga znakomicie (chwała i bóstwo za to p. Konradowi, którego poradnik tutaj reklamujecie – naprawdę świetny elementarz dla osób chorych na chorobę refluksową!) to zastanawiam się czy na mnie sama dieta bedzie działać. Niestety, lubię też wypić codziennie jakieś piwko…

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 84 = 94