Refluks powstaje najczęściej w wyniku upośledzenia zwieracza dolnego przełyku. Prawidłowo powinien rozkurczać się przy połykaniu, by pokarm mógł przejść do żołądka i z powrotem szybko kurczyć, aby nie pozwolić na przedostanie się pokarmu i kwasu żołądkowego do przełyku. Niewydolny mięsień zwieracza dolnego nie kurczy się prawidłowo, co prowadzi do refluksu.
Kolejną przyczyną tej dolegliwości może okazać się otyłość, ponieważ żołądek nie jest wtedy naturalnych rozmiarów przez co może dojść do zaburzeń jego opróżniania.
Na refluks często narażone są także kobiety ciężarne – kiedy żołądek wraz ze wzrostem macicy zmienia swoje położenie ku górze, coraz bardziej zbliżając się do przełyku.
Również ponad połowa niemowląt cierpi na przypadłość choroby refluksowej, jednak w tym przypadku jest ona spowodowana nie do końca wykształconym przewodem pokarmowym (w tym zwieraczem dolnym przełyku) i najczęściej zanika samoistnie po kilku pierwszych miesiącach życia nie pozostawiając śladu na przełyku.
Przyczyny refluksu, często leżą po stronie przebytych chorób
Przyczyn powstania refluksu można również szukać przy okazji innych przebytych bądź istniejących chorób. Cukrzyca, zmiany hormonalne czy choroby mające bezpośredni związek z nadużywaniem alkoholu także mogą być główną przyczyną refluksu. Często powstaje on także wskutek przepukliny rozworu przełykowego.
Kolejną przyczyną powstania refluksu mogą być przyjmowane leki – antykoncepcyjne czy te, które są stosowane przy okazji choroby nadciśnienia tętniczego, chorób płuc lub przy chorobie niedokrwiennej serca. Spośród leków, które mają wpływ na powstanie oraz rozwój refluksu wymienia się szczególnie te, które w swoim składzie zawierają teofilinę.
Przyczyną powstania refluksu może być również zła dieta oraz nieprawidłowy sposób przyjmowania posiłków.