Leczenie refluksu powinno rozpocząć się w momencie długotrwałych objawów tej choroby lub jej ciągłym nawracaniu.
Po odpowiedniej diagnostyce intensywności tego rodzaju dolegliwości lekarz podejmuje decyzję o sposobie jej leczenia. W fazie początkowej zalecane są zwykle metody nieinwazyjne, takie, które za pomocą zmiany stylu życia i ograniczeń w diecie pomagają zwalczyć to schorzenie.
Popularne jest również leczenie farmakologiczne. Należy pamiętać, iż refluks jest najczęściej chorobą, która powraca, gdy jest tylko zaleczona, dlatego jego leczenie trwa zwykle kilka miesięcy a czasem nawet kilka lat. W tym przypadku pacjenci mogą stosować szereg leków na zgagę oferowanych bez recepty, te jednak dają krótkotrwałe efekty i bardziej od przyczyny choroby zwalczają po prostu tylko jej objaw. Lekarze skłaniają się zazwyczaj ku lekom, które zmniejszają wydzielania kwasu żołądkowego, ponieważ dzięki nim do przełyku przedostaje się mniejsza jego ilość. Te inhibitory pompy protonowej zmniejszają również zakwaszanie żołądka.
Leki na refluks
Lekami, które szybko i skutecznie radzą sobie z refluksem są te z grupy alkalizujących. Ich zdaniem jest zobojętnienie kwasowości treści żołądka. Dają również warstwę ochronną błonom śluzowym.
Leki prokinetyczne natomiast usprawniają działanie dolnego zwieracza przełyk, który jest głównym winowajcom refluksu. Wzmacniają również żołądek i sprawiają, iż szybciej pozbywa się on treści pokarmowej.
Jeśli samo leczenie farmakologiczne okazuje się niewystarczające a choroba refluksowa powraca i wyrządza coraz to większe szkody w przełyku lekarze decydują o leczeniu tej dolegliwości drogą chirurgiczną.
W tej sytuacji najczęściej stosowana jest laparoskopia, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Cały zabieg trwa około 40 minut, w skrajnych przypadkach 90 minut. To nic innego jak pobranie dolnego odcinka żołądka i stworzenie pewnego rodzaju mankietu, którym otacza się przełyk w części brzusznej. W ten sposób odbudowuje się funkcję zaworka. Sam zabieg tą metodą jest na tyle mało inwazyjny, iż pacjent jeszcze tego samego dnia jest w stanie wstać z łóżka, następnego je pierwszy posiłek a po 48 godzinach jest wypisywany do domu.
Skuteczną metodą leczenia choroby refluksowej, jest stosowanie odpowiedniej diety i podstawowych zasad, które opisał lek. med. Konrad Kokurewicz w swojej książce pt. Choroba refluksowa przełyku. Poradnik dla Pacjenta – zobacz.
Gastroplikacja
Kolejny możliwy zabieg, jaki stosowany jest do walki z refluksem to gastroplikacja, która polega na zwężeniu żołądka w odległości pod dolnym zwieraczem przełyku. Zabieg ten również jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym.
Innowacyjnym sposobem jest leczenie refluksu za pomocą metody ultradźwiękowej przy użyciu aparatu Stretta. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu dożylnym i polega na wprowadzeniu do przełyku sondy zakończonej niewielkim balonikiem z igłą. Za pomocą igły wytwarza się ultradźwięki a sam przełyk staje się grubszy, dzięki czemu kwasy treści żołądkowej zostają zahamowane.
Aby wyleczyć refluks stosuje się również wstrzykiwanie do mięśni w okolicach połączenia przełyku i żołądka hydrożelu bądź kolagenu, ewentualnie polimeru. Te składniki budują zaporę dla przedostającego się kwasu treści żołądkowych.
Czy ktoś z Was próbował chirurgicznego leczenia refluksu? Jeśli tak to czy może podesłać mi jakiś namiar na lekarza lub materiały o tym mówiące? Bo niestety w całym internecie nie mogę nic takiego znaleźć, a leczenie refluksu naturalnymi sposobami lub farmacją z apteki… nic w moim wypadku nie daje! Cholera mnie bierze.
Hej moi drodzy, kolejna nocka w poszukiwaniu cudownego sposobu na leczenie choroby refluksowej i kolejna noc zarwana. Mam do Was pytanie – w stanach, podobno, robi sie operacje ktore polegaja na mechnicznym czymś tam nad żołądkiem – takim jakby pierścieniem anty refluksowym. Mam pytanie do was – czy ktos spotkał się z taką metodą leczenia refluksu gdzieś w Polsce? Ja już wymiękam – nie chce mieć problemów z refluksem i żołądkiem.
Ja z moim mężem jesteśmy idealnym przykładem na to, że nie trzeba się faszerować lekami na refluks tylko wystarczy odpowiednio zmodyfikować swoją dietę i postępować zgodnie z poradami dr Kokurewicza. Idzie uprzyjemnić sobie życie z refluksem 😉
Katrina: refluks refluksowi nierówny, całkowicie zmieniłam styl życia, dietę, uważam na każdą rzecz, którą planuję zjeść, na każdy ruch, który chcę wykonać, a nadal nie mogę pozbyć się tego refluksu od bardzo długiego czasu. Moja ostatni nadzieja to operacja. Czy ktoś miał już wykonywaną jakąś operację na refluks? Czy to pomogło?
Witaj, cieszę się iż tutaj trafiłem.
To fajnie że wiele stron przedstawia porady medyczne.
Korzystając z okazji zapraszam do odwiedzin mojej strony.
Pozdrawiam!