Refluks w ciąży

refluks w ciąży - chorobra refluksowa u ciężarnych

Na tą przypadłość cierpi aż 48-50% kobiet ciężarnych. Wszystkiemu winne są hormony, które w skumulowanej ilości są produkowane w okresie ciąży. Głównym winowajcom powstania refluksu w ciąży jest progesteron, ponieważ wpływa on na mięśnie przewodu pokarmowego, głównie przyczynia się do jego rozluźnienia. Kolejnym efektem działania tego hormonu jest spowolniona perystaltyka, przez co pokarm na dłużej zalega w żołądku oraz jelitach a przy rozluźnionym przełyku i zwieraczu dolnego przełyku już tylko krótka droga do cofania się treści pokarmowej.

W zaawansowanej ciąży (zazwyczaj w trakcie trwania II trymestru) refluks może pojawić się kiedy żołądek zmienia swoje położenia za sprawą powiększającej się macicy. Przesuwa się on ku górze, co znacznie skraca odcinek przełyku. Warto również wspomnieć, iż w czasie ciąży wzrasta ciśnienie w żołądku, co również sprzyja powstaniu refluksu.

Zgaga w ciąży – choroba refluksowa

Kobiety ciężarne, które cierpią na refluks skarżą się głównie na częstą zgagę – zwykle, kiedy spoczywają w pozycji leżącej bądź pochylają się do przodu. Zgaga w ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym.

Refluks tego rodzaju najczęściej znika samoistnie po kilku tygodniach po porodzie, kiedy narządy kobiety wracają na swoje miejsce i są o rozmiarach sprzed ciąży. Zazwyczaj w tym przypadku dolegliwość nie wymaga specjalnego leczenia, krótki czas jej trwania nie poczyni trwałego upośledzenia przełyku.

Kobietom ciężarnym rzadko zaleca się leczenie farmakologiczne; najczęściej muszą stosować one tą samą dietę, która jest przepisywana wszystkim cierpiącym na refluks.

4 komentarze

  1. Moi drodzy, mam nadzieję, że znajdę tutaj kogoś kto miał refluks w ciąży? Mam problem – jestem obecnie w 6 miesiącu ciąży, i mam refluks. Niestety zaczął się on pojawiać coraz częściej, a uczucie zgagi jest tak denerwujące że nie mogę wytrzymać. Czy ma ktoś z was sprawdzone sposoby na refluks u ciężarnej?:-) Nie ukrywam, że chętnie bym sobie poczytała też o jakiś domowych możliwościach walki z refluksem – może jakieś zioła na refluks? Albo domowe, babcine sposoby na chorobę refluksową? Tylko dobrze by było, aby były to metody sprawdzone, przyznam się szczerze że boję się eksperymentować będąc w ciaży 🙁 Z góry serdecznie Wam dziękuję za odpowiedzi! Karolina

  2. Moi kochani, pomóżcie – co robić mając refluks w ciąży? Nie za bardzo jestem skłonna łykać cokolwiek z apteki na refluks, ze względu na dziecko – nie chcę żadnej chemii. Może byście mi coś podpowiedzieli? Co i jak zrobić? Z góry serdecznie Wam dziękuję. Daria.

  3. Hej dziewczyny, mój refluks w ciąży dopiero się zaczął. Podobno najbardziej wkurzające poza porannymi wymiotami, których niestety doświadczyła zaraz po zajściu w ciążę jest właśnie to uczucie refluksu przełykowego w ciąży. Refluks w ciąży u mnie objawia się przede wszystkim zgagą – zastanawiam się czasami sama, czy to od jedzenia czy po prostu dzidzia rośnie w brzuszku i zaburza te wszystkie naturalne schematy tam i pewnie mój żołądek się buntuje, powodując u mnie chorobę refluksową? Macie jakieś sprawdzone rzeczy i diety na refluks w ciąży? Z góry serdecznie Wam dziękuję za wiadomość i odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 7 =