Maść na łupież pstry

Łupież pstry jest to zaraźliwe, powierzchowne zakażenie skóry. Infekcja ta wywołana jest przez grzyby drożdżopodobne, rodzaju Malassezia, które naturalnie wchodzą w skład mikroflory każdego człowieka. W momencie, gdy drożdżaki zaczynają się nadmiernie rozwijać poprzez zachwianie równowagi w organizmie, dochodzi do pojawienia się łupieżu pstrego. Istnieją spekulacje, że jest on rezultatem obniżonej odporności organizmu, zmian hormonalnych lub też powstaje na skutek dużej wilgotności powietrza. Łupież pstry może być również następstwem kuracji antybiotykowej, przyjmowaniu kortykosteroidów, lub antykoncepcji doustnej. U niektórych osób niekontrolowany wzrost drożdżaków nadal pozostaje niewyjaśniony. Potencjalnie każdy człowiek może zachorować na łupież pstry, jednak na zakażenie najbardziej narażone są osoby, które mają tłustą cerę i często przebywają w gorącym klimacie. Tego rodzaju infekcja grzybicza pojawia się zwykle po okresie dojrzewania u młodzieży i dorosłych, znacznie rzadziej u dzieci.

Pierwszymi objawami tego schorzenia jest pojawienie się na skórze widocznych przebarwień. Plamy w kolorze żółtobrunatnym albo różowym zlokalizowane są głównie w obrębie klatki piersiowej, ale także na ramionach, dłoniach, twarzy oraz na owłosionej skórze głowy. Powierzchnia skóry objętej zakażeniem grzybiczym ma nieregularny kształt oraz tendencje do powiększania zajmowanego obszaru i zlewania się z sobą. Powstawaniu plam towarzyszy łuszczenie się skóry oraz sporadycznie świąd.

Leczenie łupieżu pstrego oraz wybór metody leczenia jest uzależniony od kilku czynników. Nie jest to jednak prosta walka, ponieważ takie zakażenie ma tendencje do nawrotów. Miejsce występowania, wielkość i grubość plam, oraz wielkość powierzchni skóry dotkniętej drożdżakami to wyznaczniki, które ułatwiają nam wybór odpowiedniej metody leczenia. Najlepszym sposobem na wyleczenie grzybiczej infekcji skóry jest miejscowe stosowanie leków przeciwgrzybicznych. Jak wynika z badań, największą skuteczność spośród tej grupy medykamentów wykazuje maść na łupież pstry. Szybka reakcja na wystąpienie zakażenia pozwoli nam na opanowanie niekontrolowanego rozwoju drożdżaków na samym początku. Jeśli szybko zastosujemy maść na łupież pstry zawierającą klotrimazol i ketokonazol, a obszar jego występowania będzie jeszcze niewielki, znacznie szybciej uda nam się zapanować nad chorobą. Regularne stosowanie miejscowych środków przeciwgrzybiczych pozwoli nam szybko zapomnieć o chorobie i uniknąć stosowania leków doustnych.

Większość maści na łupież pstry dostępna jest w aptekach bez recepty, należy jednak pamiętać o zapoznaniu się z ulotką lub konsultacji z lekarzem, lub farmaceutą. Oprócz kuracji za pomocą maści warto zastosować środki wspomagające leczenie łupieżu pstrego, które mają na celu zmiękczenie naskórka, a także złagodzenie uczucia swędzenia. Na rynku farmaceutycznym dostępne są również środki do przemywania skóry twarzy. Stosowanie takich środków kilka razy w miesiącu zmniejsza ryzyko nawrotu zakażenia skóry, będącego jednym z trudniejszych w leczeniu chorób o charakterze dermatologicznym.

2 komentarze

  1. Sama aktualnie stosuję Pityver na ciało i na włosy ( na ciało emulsję, na włosy szampon). Co mogę napisać? Niewiele ponieważ stosuje od tygodnia ale mam nadzieję,ze pomoże bo widzę już pierwsze efekty na plus. Zmiany są o wiele mniejsze, wszystko się cofa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 6 = 4