Wypadanie włosów

Włosy to najpiękniejsza ozdoba człowieka, symbol kobiecego piękna i obfitości. Mówią o nas właściwie wszystko – można z nich wyczytać całą historię naszego życia. Włosy badają nawet współcześni naukowcy, historycy, archeolodzy, których fascynują keratynowe twory egipskich mumii. Zapisują w sobie całą historię człowieka – od narodzin, aż po śmierć. Zmiana ich grubości, gęstości, zabarwienia, struktury łodygi, połysku, może być ewidentnym wskaźnikiem zmian. 

Nadmierna utrata włosów wiąże się z przebytą chorobą, zaburzonym funkcjonowaniem genów, nieodpowiednią dietą, anemią, nadmiarem witaminy A, zatruciem metalami ciężkimi czy lekami przeciwzakrzepowymi, cytostatykami, beta-blokerami lub złotem, stosowanym w przypadku leczenia reumatyzmu.

Cykl wzrostowy włosa obejmuje 3 znaczące fazy:

  • anagen – okres wzrostu mieszka. Odznacza się m.in.wzrostem mieszka włosowego.
  • katagen – inwolucja włosa, okres przejściowy.
  • telogen – okres spoczynkowy mieszka. Włos w końcu wypada.

Fizjologicznie człowiek traci ok. 100 włosów dziennie i jest to zjawisko normalne. Jeśli, jednak zauważymy u siebie wzmożone wypadanie, a na głowie zaczną powstawać zakola lub łyse pola, możemy wnioskować, że powyżej wymienione fazy rozwojowe włosa zachodzą w nieodpowiednich proporcjach. Pierwszym rodzajem patologicznego włosa, jest tzw.”włos dystroficzny”. Ma zmniejszoną grubość korzenia. W miejscu największego zaniku, tworzy się charakterystyczny szpic, przypominający nieźle zaostrzony ołówek. Wynika to przede wszystkim ze zmniejszonego podziału komórek. „Włos dysplastyczny” jest kolejnym przykładem patologicznego wzrostu. Jest jeszcze cieńszy niż wyżej wspomniany włos dystroficzny, a na dodatek nie ma pochewki. Oprócz tych dwóch postaci, istnieją też inne rodzaje patologicznych przykładów włosów. Często nawet sam dermatolog nie wie, gdzie przydzielić konkretną postać.

PATOCHEMIZM ŁYSIENIA

Patochemizm łysienia dotyczy przede wszystkim zmniejszenia się liczby mitoz w komórkach, przedwczesnego nadejścia inwolucji włosa, bądź obydwu czynników, które działają jednocześnie.

KIEDY POJAWIA SIĘ ŁYSIENIE?

Na ogół utrata włosów wiąże się z zaburzoną gospodarką hormonalną organizmu. Ma to szczególne znaczenie np. u kobiet po porodzie, u których gwałtownie zmienia się poziom odpowiednich hormonów. Ponadto, ten sam proces można zauważyć u kobiet w trakcie menopauzy, czy u osób chorujących na nadczynność/ niedoczynność tarczycy. U mężczyzn częstą przyczyną wypadania jest nadwrażliwość na dihydrotestosteron (składnik męskiego hormonu – testosteronu). Oczywiście, nie są to wszystkie z możliwych przyczyn łysienia. Czasami w grę wchodzą też np. infekcje, choroby genetyczne czy inne mniej spotykane czynniki. Aby jednak, ustalić prawdziwą przyczynę wypadania włosów, a może być ich kilka, należy udać się do dermatologa. Jest to lekarz, który zna się na dermatozach, problemach skórnych, w tym również tych, które dotyczą skóry głowy – a więc też mieszków włosowych i włosów. Tylko i wyłącznie specjalistyczne badania są w stanie potwierdzić, co wywołuje u nas łysienie, a prawidłowo postawiona diagnoza wspomoże proces leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 − 33 =