Wypadanie włosów – jak to leczyć?

Włosy są ważnym elementem naszego wizerunku. Dbamy o nie z całych sił, tak by te, dodały nam uroku i osobowości. Są niebanalną częścią kobiecej urody i stanowią o jej wizerunku. Współcześnie odgrywają rolę seksualną, ponieważ to one pozwalają nam czuć się atrakcyjnymi. Przy ich pomocy kokietujemy, czarujemy i kształtujemy kontur twarzy. Co zrobić kiedy wypadają, sypią się garściami? 

  • Najczęstszą przyczyną utraty włosów są zaburzenia hormonalne. Niestety, jesteśmy skonstruowani w ten sposób, że pochodne testosteronu, oddziaływują na androgenowe receptory, które są obecne nie tylko w miejscach okolic intymnych, ale i …na głowie. Nasze mieszki włosowe to producenci włosów, które reagują z różnym nasileniem na różne hormony. Gdy, testosteronu lub którejś z jego pochodnych jest odpowiednio dużo w surowicy krwi, te są nadmiernie wyłapywane przez konkretne receptory umiejscowione na głowie. W rezultacie rozpoczyna się proces produkcji odpowiednich czynników, które stymulują wzrost włosa. Jeśli, kuzynów testosteronu jest zbyt wiele, zaburzona zostaje ilość odpowiednich substancji, a wtedy zaburza się jego cykl życiowy. Skrócona zostaje faza anagenu, czyli początkowa faza wzrostu włosa, natomiast włosy terminalne zostają zastąpione przez delikatne, króciusieńkie włosy meszkowe. Schorzenie jest na ogół dziedziczne. Jeśli podejrzewasz, że i Ty możesz być nosicielem genów odpowiedzialnych za taką sytuację, nie zwlekaj! Idź do trichologa!

Wypadanie Włosów – Trycholog Gdańsk. Nowoczesny gabinet trychologiczny.

  • nasilone okresy wypadania włosów mogą mieć też związek z porą roku. Zazwyczaj czynniki takie jakie wiatr, mróz, ujemna temperatura znacznie osłabia skórę włosy, a więc osłabieniu ulegają także mieszki, które wykazują wówczas mniejszą produktywność. Warto przeczekać ten czas, by pokazać na wiosnę prawdziwe piękno naszego owłosienia. Możemy poradzić na to płukanki ziołowe, zwłaszcza te na bazie pokrzywy, szałwii, skrzypu polnego czy mniszka lekarskiego. Można kupić je gotowe, albo samemu sporządzić wywar. Susz możemy kupić w dowolnej drogerii, sklepie zielarskim, a herbatę nawet w supermarkecie. Ważne, by płukanek nie stosować na gorąco! Należy odczekać, by przestygły. Gorąca woda nie działa dodatnio na cebulki naszych włosów.
  • Zmień sposób żywienia. Bardzo często okazuje się, że zwyczajnie brakuje nam witamin, kwasów tłuszczowych, kwasów omega-3, omega- czy białek. Zacznijmy odżywiać się rybami, owocami morza, wątróbką, warzywami strączkowymi, orzechami, a włosy na pewno zostaną wzmocnione!
  • Jeśli jesteś alergikiem, cukrzykiem, zażywasz leki hormonalne, stosujesz doustną antykoncepcję, nadmiernie się stresujesz, albo cierpisz z powodu nadczynności czy niedoczynności tarczycy, przytarczyc, nie ma się co dziwić! Zrób badania, poproś lekarza o zmianę leków, nie bój się zapytać o dodatkowe rady!

Jeśli, nadal martwisz się stanem swoich włosów lub skóry głowy, umów się do trichologa. Już na pierwszej konsultacji, uzyskasz wiele wartościowych porad, a w razie potrzeby lekarz „odda Cię” w ręce innego specjalisty, np. endokrynologa.

Czytaj też: Domowe sposoby na wypadanie włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

30 − 28 =