Typowe objawy liszaja twardzinowego

Liszaj twardzinowy

Liszaj twardzinowy zaliczany jest do najbardziej uciążliwych chorób, których objawy występują najczęściej w miejscach intymnych. Niestety, krostki i owrzodzenia, które pojawiają się w jej wyniku niezwykle bolą i swędzą, przez co pacjent odczuwa ogromny dyskomfort. Nie zmienia to jednak faktu, iż do specjalistów pacjenci zgłaszają się zazwyczaj dopiero w zaawansowanej fazie choroby. Wszystko dlatego, że jest to schorzenie wstydliwe, pojawia się na narządach intymnych i zaliczane jest do chorób wenerycznych. Trzeba przy tym zaznaczyć, że liszajem tego rodzaju w żaden sposób nie można się zarazić, nie jest to choroba roznoszona drogą płciową a sami medycy wskazują na zupełnie inne przyczyny powstawania choroby.

Zobacz także: Liszaj płaski .

Okazuje się, że najczęstszą przyczyną występowania liszaja twardzinowego są uwarunkowania genetyczne, czyli choroba ta może być po prostu dziedziczona. Co więcej, wpływ na jej występowanie ma mieć także osłabiony układ autoimmunologiczny, zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy, choroba cukrzycowa, zaburzenia krążenia krwi, urazy mechaniczne, zarażenie brodawczakiem ludzkim bądź mikrobakteriami atopowymi. Jak wiec widać, liszaj pojawia się w wyniku wielu różnych czynników.

Typowe objawy

Liszaj pojawia się najczęściej u kobiet chociaż mężczyźni również mogą cierpieć z jego powodu. Chorują także dzieci, głównie to chłopcy ze stulejką. Liszaj pojawia się na narządach intymnych raz na odbycie, przez co utrudnia normalne funkcjonowanie – oddawanie moczu, wypróżnianie się i aktywność seksualna w przypadku dorosłych staje się wręcz niemożliwa. Wykwity skórne przeobrażają się w wybroczyny i owrzodzenia, które swędzą i bolą a ich drapanie doprowadza tylko do przenoszenia zmian na inne partie ciała i powstawania ran, po których pozostają blizny. Tylko u co 5-go pacjenta diagnozuje się liszaja na innej partii ciała aniżeli miejsca intymne – kostki mogą pojawić się na kończynach, tułowiu i w jamie ustnej.

Standardowe leczenie

Im szybciej chory zgłosi się do specjalisty, tym leczenie będzie krótsze i bardziej skuteczne. Standardowa terapia trwa kilka tygodni i polega na smarowaniu zmienionych miejsc steroidową maścią. W zaawansowanych stadiach stosuje się tez antybiotykoterapię doustną. O koniecznym leczeniu i korzystaniu z usług doświadczonych lekarzy przypominają sami medycy: –

„Lekarze o różnych specjalizacjach stanowią kompetentny zespół ekspertów, co znacznie skraca czas terapii. Sprawia też, że postawienie diagnozy i wybór odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia, jest optymalny i zmniejsza wszystkie ewentualne ryzyka” –

podkreśla dr Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica,

co roku leczący kilkaset przypadków liszaja twardzinowego u pacjentów z całej Polski. Pamiętajmy, że bagatelizowanie problemu bądź nieodpowiednio prowadzona terapia szybko przyczyni się do powstawania groźnych powikłań, w tym zmian nowotworowych. Zaleczanie liszaja skutkować będzie natomiast szybkim nawrotom. Właśnie dlatego należy rozprawić się z nim porządnie, pod pełną kontrolą dermatologa, wenerologa bądź ginekologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 6 =