Sposoby na łysienie

Diagnozowaniem oraz leczeniem łysienia zajmują się trycholodzy. Jak zgodnie potwierdzają, odpowiednia kuracja może zostać zalecona tylko po rozpoznaniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

Łysienie dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet jednak to panowie zmagają się z tą przypadłością znacznie częściej – uznaje się, że problem ten dotyka nawet co drugą osobę płci męskiej, po ukończeniu 40 roku życia.

Kobiety cierpią na wypadanie włosów w nadmiernej ilości znacznie rzadziej. Już na początku warto zaznaczyć, że jest wiele przyczyn łysienia. Można też mówić o łysieniu odwracalnym, czyli takim, w przypadku którym włosy zaczynają odrastać po wdrożeniu właściwej terapii oraz nieodwracalnym, gdzie jedynym rozwiązaniem, by znów móc cieszyć się bujną fryzurą jest przeszczep włosów bądź noszenie peruki.

Łysienie nieodwracalne spowodowane jest najczęściej znamionami skórnymi, poparzeniami, urazami mechanicznymi skór głowy czy grzybicą martwiczą. To odwracalne występuje zaś w wyniku uwarunkowań genetycznych, gdzie proces ten daje się skutecznie spowolnić, zaburzeń hormonalnych, które udaje się unormować, infekcji wirusowych, chorób skóry, przyjmowania niektórych rodzajów leków (na przykład chemioterapii) czy nieodpowiednią dietą (niedoborem istotnych wartości odżywczych) i innymi chorobami, które w pierwszej kolejności należy wyleczyć a dopiero potem stosować kurację odbudowy mieszków włosowych i procesów porostu włosów. Okazuje się, że najbardziej skuteczne leczenie wypadania włosów następuje wtedy, gdy różne sposoby terapii są łączone i stosowane jednocześnie. W każdym przypadku jednak, pacjent powinien uzbroić się w cierpliwość bowiem odzyskanie włosów jest procesem długotrwałym, pierwsze rezultaty widoczne są po około 3 miesiącach natomiast ostateczny efekt osiąga się nawet po kilku latach.

Cierpisz na podobną dolegliwość? Sprawdź: Leczenie łysienia w Gdańsku.

 

Leczenie farmakologiczne

 

To najbardziej popularna metoda leczenia łysienia. Oprócz środków doustnych stosuje się maści do smarowania miejscowego na skórę głowy, które mają pobudzić i odbudować mieszki włosowe. Taka kuracja zalecana jest między innymi w przypadku łysienia plackowatego, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

 

Inne metody niwelowania nadmiernego wypadania włosów

 

To zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Mowa tutaj o mezoterapii igłowej, która polega na wstrzykiwaniu w skórę głowy specjalnych preparatów odżywczych, mających na celu pobudzenie mieszków włosowych do naturalnej regeneracji. Podobnie działa mezoterapia mikroigłowa, dzięki której powstają mikro nakłucia skóry głowy, dzięki czemu koktajle witaminowe są lepiej wchłaniane i szybciej docierają do mieszków. Coraz częściej wykorzystuje się również laseroterapię – wiązki światła wnikają w głąb skóry i docierają do mieszków włosowych, które są odbudowywane. Wszystkie zabiegi powinny być wykonywane w seriach, by dały skuteczny efekt. O ich ilości i częstotliwości wykonywania powinien decydować doświadczony dermatolog bądź trycholog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 24 = 30