Kamienie kałowe oczyszczanie u dzieci

Mimo iż na kamienie kałowe narażone są przede wszystkim osoby starsze, prowadzące mało aktywny tryb życia, taka przypadłość zdarza się również u dzieci. Głównym powodem powstawania kamieni kałowych u dzieci są przede wszystkim tzw. zaparcia nawykowe (o nich więcej tutaj – http://oczyszczanie-jelit.net.pl/kategoria/metody/).

Zaparcia nawykowe to celowe wstrzymywanie przez dziecko kału wynikające np. ze wstydu (w tym przypadku można zainwestować w dobre zioła na jelita). Dziecko krępując się rodzica czy opiekunki w przedszkolu, celowo wstrzymuje defekację, co ostatecznie prowadzi do odwadniania się mas kałowych w jelicie i powstawania kamieni. To bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ ostatecznie jelito obojętnieje na parcie stolca i dziecko może nie odczuwać potrzeby wydalania, pomimo iż jelito będzie pełne. Dlatego tak ważne jest wyczulanie najmłodszych na konieczność wydalania, przełamywanie ich wstydu i lęku. Jak oczyścić organizm z toksyn?

Jeżeli już jednak taka sytuacja się zdarzy, trzeba natychmiast oczyścić jelito dziecka. Najlepszym sposobem na oczyszczanie kamieni kałowych u dzieci jest znana wszystkim lewatywa. Zabieg polega na wpompowaniu do jelita pod ciśnieniem ciepłej (nie gorącej i nie zimnej!) wody, która wypłukuje złogi. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten likwiduje skutki, a nie przyczyny problemu. Jeżeli to nie pomoże, w oczyszczaniu kamieni kałowych u dzieci, będzie musiał pomóc proktolog dziecięcy. Dodatkowo można sprawdzić stan nerek – szczegółowo opisane jest to tutaj: http://www.zdrowietoenergia.pl/2014/10/o3-jak-oczyszczac-i-dbac-o-nerki.html. Ważne jest, by wybrać sprawdzonego lekarza, który będzie w stanie, dzięki odpowiedniemu podejściu do dziecka, przełamać jego strach i wstyd.

Kamienie kałowe u dzieci wymagają odpowiedniego podejścia na etapie zapobiegania. Szczególne znaczenie, poza uświadamianiem dziecka, ma tutaj dieta. Dieta na kamienie kałowe powinna być bogata w błonnik, czyli przede wszystkim owoce, warzywa i kasze. Należy podawać maluchowi sałatki, surówki. Nie dość, że produkty te są bogatym źródłem witamin, to jeszcze, poprzez zawartość błonnika, pomogą zminimalizować ryzyko powstawania złogów. Ważne jest, by dieta była bogata również w płyny (wodę, soki). Pozwoli to na uniknięcie przykrych doświadczeń, które mogą zostawić ślad w dziecięcej psychice na długo.

Jeden Komentarz

  1. Pingback: Jak oczyścić jelita domowymi sposobami? - Choroba Tarczycy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 6