Astygmatyzm – wada do skorygowania

Człowiek jest już tak skonstruowany, że zmysłem, na którym najbardziej polega, na którym opiera swój obraz świata, jest wzrok. Dlatego też jego jakość ma dla nas tak kolosalne znaczenie. Tym bardziej warto dbać o zdrowie naszych oczu i całego układu wzrokowego, zapobiegając i lecząc uciążliwe choroby i wady. Jedną z najczęściej spotykanych wad jest astygmatyzm.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, inaczej zwany też niezbornością, to wada wzroku dotycząca soczewki albo rogówki naszego oka. Na czym polega? Jeśli spojrzymy na to w jaki sposób oko odbiera ze środowiska obraz i przekazuje go do mózgu, to okaże się, że „wyświetlany” w naszej głowie obraz będzie wyraźny tylko wtedy, gdy światło wpadające przez źrenicę oka skoncentruje się w jednym punkcie w tylnej części gałki ocznej, czyli na siatkówce. Problem pojawia się w momencie, gdy kształt, powierzchnia rogówki, bądź soczewki, jest spłaszczony, nieregularny. Wynikiem tego rodzaju wady jest niepożądane zjawisko rozszczepienia światła, którego promienie padają na siatkówkę pod niewłaściwym kątem. (więcej: http://astygmatyzm.org.pl/co-to-jest-astygmatyzm/)

Objawy astygmatyzmu

Astygmatyzm nie jest zatem chorobą, ale wadą wynikającą z niewłaściwej konstrukcji oka. Jest stosunkowo charakterystyczny, ponieważ nie wiąże się bezpośrednio ani z krótkowzrpcznością, ani z dalekowzrocznością. Osoba z astygmatyzmem będzie widziała niewyraźnie, nieostro, niezależnie od tego w jakiej odległości będzie znajdował się od niej obserwowany obiekt. Lekko rozmazane powinny być zarówno odległe znaki drogowe, jak i tekst czytanej książki. Niestety problem ten nie jest też w pełni korygowany przez noszenie zwykłych okularów, szkieł kontaktowych.

Sposoby korygowania astygmatyzmu

Na szczęście nie znaczy to, że z astygmatyzmem nie można sobie poradzić i świat wszystkich osób, posiadających tę wadę, już zawsze będzie okrywała delikatna mgiełka. Astygmatyzm to jedna z trzech najczęstszych wad wzroku, posiada ją wielu ludzi i spokojnie można z nią żyć. Istnieje też kilka sposobów na korygowanie astygmatyzmu.

Najprostszą metodą są oczywiście okulary. Szkła muszą być jednak koniecznie dopasowane do noszenia ich przez astygmatyka. Poza tym, wyróżnia się kilka podstawowych odmian astygmatyzmu, dlatego też koniecznie trzeba dopasowywać dany sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb, zależnych także m.in. od wieku oraz stylu życia. W przypadkach dużych problemów, można zastanowić się także nad skorzystaniem z możliwości laserowej korekcji wady wzroku. Zabieg chirurgiczny jest w stanie skorygować naszą wadę, chociaż oczywiście wiąże się ze wszystkimi niebezpieczeństwami związanymi z przeprowadzaniem operacji.

Podstawowe rodzaje astygmatyzmu

Chcąc w jakiś sposób podzielić omawianą wadę, można podzielić ją na astygmatyzm regularny oraz nieregularny. Pierwszy rodzaj dotyczy wad, w których w oko ma tak zwane dwie prostopadłe osie optyczne, a koryguje się je poprzez noszenie szkieł cylindrycznych. Astygmatyzm nieregularny to osie optyczne nieprostopadłe i konieczność noszenia soczewek kontaktowych.

2 komentarze

  1. Sama operacja na astygmatyzm nie ma sensu, ale na szczęście przeprowadzają ją już razem z zabiegiem na krótkowzroczność, zresztą na plusy pewnie też. Za jednym razem wszystko, komputer dokładnie ustawia i masz po 3 sekundach po wszystkim. Cały zabieg jest szybki, łatwy, tylko potem pare dni oczy mocno szczypią, ale to nic, bo efekty są super!

  2. Przecież to jeden i ten sam zabieg. Za jednym razem usuwasz astygmatyzm i inne choroby oczu. Najczęściej jest to nadwzroczność lub krótkowzroczność, ale wszystko robi jedna maszyna i jeden laser. No i nie przesadzaj z tym czasem, bo potem przez kilka miesięcy się dochodzi do normalnego widzenia i nie jest to takie bezbolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

89 − = 82