Trądzik różowaty i jego przyczyny

Trądzik kojarzony jest przede wszystkim z okresem dojrzewania, ale występuje wiele jego odmian, które mogą być poważnym kłopotem także dla osób dorosłych. Jedną z najbardziej uciążliwych odmian trądziku jest trądzik różowaty. Jest to choroba skóry twarzy o charakterze przewlekłym. Szacuje się, że występuje u około 10% populacji, najczęściej u osób dorosłych w wieku powyżej 25 lat. Częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn oraz u osób o jasnej karnacji. Na twarzy pojawiają się rozszerzone naczynka i tzw. pajączki. Towarzyszą im krostki i grudki, które uporczywie swędzą i pieką. Zaczerwienienia występują w okolicach nosa, brody, czoła i policzków. Nasilają się pod wpływem takich czynników jak alkohol, ostre jedzenie, zmiana temperatury. W zaawansowanym stadium choroby zaczerwienienie utrzymuje się stale.

Charakterystyka trądziku różowatego

Przyczyny trądziku różowatego nie są w pełni wyjaśnione, wiadomo jednak, że etiologia jej jest wieloczynnikowa. Niewątpliwie ma ona podłoże genetyczne, a jej przebieg kształtują uwarunkowania odpornościowe oraz hormonalne. Duże znaczenie ma tryb życia chorego, jego dieta i codzienne nawyki. Wyniki badań wskazują, że do rozwoju choroby przyczynia się spożywanie alkoholu i ciężkostrawnych posiłków, a co za tym idzie, choroby i zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, takie jak niedokwasota, czy nieżyt żołądka. Wśród innych przyczyn wymienia się: zażywanie leków, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, stres, wady w budowie naczyń krwionośnych oraz naczyń włosowatych, szkodliwe działanie wolnych rodników, pływanie w chlorowanej wodzie, przebywanie w saunie, choroby tarczycy, zaburzenia endokrynologiczne, zaburzenia miesiączkowania, opryszczka wargowa i przyjmowanie dużych ilości witamin B6 i B12. Do rozwoju choroby przyczyniają się też ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie monitorów, wysoka temperatura, niewłaściwa pielęgnacja skóry oraz intensywny wysiłek fizyczny.

Nie bez wpływu na trądzik różowaty pozostają czynniki infekcyjne i bakteryjne. Jedną z przyczyn występowania tej choroby jest obecność w organizmie drobnoustrojów należących m.in. do gatunków Demodex folicilorum oraz Helicobacter pylori. Demodex jest pasożytem  żyjącym wewnątrz gruczołów łojowych, powodującym stany zapalne mieszków włosowych. Helicobacter to bakteria powodująca nieprawidłowości w pracy układu pokarmowego.

Efektywne leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty to uciążliwa choroba, której całkowite wyleczenie jest zadaniem niezwykle trudnym, co szerzej opisano w artykule – http://chlamydia.org.pl/inne/tradzik-rozowaty-leczyc-lagodzic-bolesne-obawy/. Nie jesteśmy na szczęście skazani na niego do końca życia. Po konsultacji z dermatologiem należy zastosować odpowiednie leczenie i suplementację kwasami omega-3, które charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, hamują działanie leukotrienów (głównych czynników prozapalnych w tej odmianie trądziku) i usprawniają funkcjonowanie układu krwionośnego. Koniecznie trzeba także dbać o prawidłowe odżywianie, eliminując z diety alkohol, ostre przyprawy oraz naturalne wyzwalacze histaminy, takie jak ryby. Należy unikać spożywania owoców cytrusowych, ananasów, kiwi, truskawek, pomidorów, skorupiaków, czekolady, orzechów, kawy i mocnej herbaty. Warto dopilnować, aby dieta bogata była w mikro- i makroelementy o właściwościach antyoksydacyjnych, do których należą głównie cynk, miedź, selen, mangan i żelazo. Pomagają się one pozbyć z organizmu wolnych rodników, poprawiając jednocześnie znacząco kondycję i stan skóry. Należy oczywiście pamiętać także o zabiegach pielęgnacyjnych i higienicznych, a zwłaszcza o dokładnym, ale delikatnym oczyszczaniu twarzy. W ten sposób możemy pozbyć się, lub w znacznym stopniu załagodzić objawy tej uciążliwej choroby.

5 komentarzy

  1. Dla mnie najważniejszym czynnikiem podczas leczenia trądziku różowatego była dieta, ponieważ to ona wpływa na to jak wyglądamy i jak się czujemy. Zauważyłam, że na rozwój trądziku różowatego w moim przypadku duży wpływ miały tabletki antykoncepcyjne. Postanowiłam całkowicie odstawić produkty zwierzęce, zaczęłam pić dużo wody i jeść więcej warzyw. Dzisiaj już tylko zapobiegam nawrotowi objawów trądziku różowatego 🙂

  2. No niestety prawda jest taka, że z trądzikiem różowatym nie żyje się łatwo. Piękna cera to atut, a trądzik różowaty sprawia, że się wstydzimy pokazywać naszą buzię i staramy się zagrywać krosty makijażem co może jeszcze pogorszyć naszą sytuację. Ja stosuje kuracje ziołowe do picia oraz używam kosmetyków od acnerose na trądzik różowaty. Wybrałam je z powodu tego, że nie wysuszają mojej skóry, a odpowiednio ją nawilżają.

  3. Trądzik różowaty bardzo ciężko jest wyleczyć. Chodziłam od dermatologa do dermatologa i żaden nie potrafił mi pomóc. Najgorsze były kremy, które powodowały uczucie, że moja twarz dosłownie płonie.

  4. Zwalczanie trądziku różowatego jest kompleksowym procesem. Już w czasie przemywania twarzy należy mieć na uwadze aby delikatnie ją osuszać poprzez przykładanie ręcznika do twarzy. Stosować wyłącznie kosmetyki bez alkoholu przeznaczone do cery wrażliwej. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie filtrów przeciwsłonecznych.

  5. Szczerze to do kremów na trądzik różowaty straciłem wszelkie nadzieje. Może komuś pomogły, ale ja efektów nie widziałem. Teraz się zastanawiam nad zabiegiem usuwającym trądzik różowaty. Z tego co piszą w internecie to taka terapia jest bardzo skuteczna. Mam taki plan, że pójdę na laser i jak już się pozbędę trądziku różowatego to później zapobiegawczo będę używał jakiś balsam na trądzik różowaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 13 = 20