Sprawdż kim jest trycholog i pokonaj skutecznie łysienie!

Złożony charakter łysienia nie pozwala na wdrożenie jednej, skutecznej metody leczenia. Przyczyn utraty włosów jest bardzo wiele i dokładne zrozumienie tego, jak odbywa się proces łysienia i jak wzmocnić włosy, aby uniknąć ich wypadania pozwala ograniczyć nasilenie niepożądanych zmian. Osoba, która jest w stanie nam bardzo kompleksowo pomóc jest rzecz jasna trycholog, którego głównym działaniem jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki wybór metod pielęgnacji oraz zastosowanie kompleksowego oraz skutecznego leczenia. Obecnie trycholodzy są głównie kosmetologami i ściśle współpracują z dermatologami. Wsparcie merytoryczne udzielane przez tego rodzaju specjalistów jest bardzo cenne i pozwala sprawić, że nadmierne wypadanie włosów zostanie skutecznie powstrzymane.

Wypadanie włosów – przyczyny

Proces wypadania włosów jest czymś naturalnym- nasze włosy znajdują się w trzech różnych fazach: anagenu, katagenu oraz telogenu. Mieszki włosowe stale przechodzą zmianę cyklu rozwojowego – zbyt długie utrwalenie się danego cyklu np. telogenu może być jednak przyczyną wypadania włosów lub odrostu niepełnowartościowego owłosienia. – mówi specjalista trycholog.

Jak wiec widać, wypadajace włosy mogą mieć najróżniejsze przyczyny i dotykać praktycznie każdego. W jaki sposób następuje diagnoza powodów łysienia głowy?

Badanie włosów

Ocena tego, jakie są przyczyny wypadania włosów wymaga takich działań jak staranna analiza włosów i skóry i wykorzystania wielu specjalistycznych narzędzi, które w kompleksowy sposób odpowiadają na pytania trychologa. Wśród tych narzędzi znajdziemy między innymi:

  • Badania laboratoryjne: ocenia się hormony tarczycy, poziom cynku, magnezu, witaminy D3, witaminy B6 i B12 oraz sprawdza się poziom żelaza we krwi. Często badane są również androgeny, DHEA, DHT oraz testosteron,
  • Badanie przedmiotowe – pozwala ocenić charakter łysienia, ocenić powierzchnię skóry oraz sprawdzić, czy łysienie zachodzi w standardowym dla danego schorzenia wzorcu. W przypadku łysienia androgenowego korzysta się ze skali Ludwiga oraz Hartmanna.
  • Trichoskopia – jest to rewolucyjna modyfikacja badania dermatoskopowego. Za pomocą tej metody można z bardzo dużą czułością oraz swoistością określić przyczyny łysienia. Każdy z typów łysienia charakteryzuje się typowymi zmianami w obrębie skóry głowy oraz wzorcem odrostu włosów,
  • Biopsja i badanie histopatologiczne – szczególnie przydatne w nieustalonych przyczynach łysienia – np. na podłożu autoimmunologicznym lub w przypadku łysienia bliznowaciejącego (toczeń układowy, twardzina liszaj płaski zanikowy),
  • Trichogram – niezwykle cenne badanie. W trakcie niego pobiera się (mechanicznie wyrywa) partie włosów, w których skład wchodzi nawet do 100 cebulek włosowych. Pozwala to dokładnie oceniać poszczególne fazy rozwojowe – anagen, katagen lub telogen oraz dokładnie sprawdzać, jak wygląda stan poszczególnych cebulek.

Jest to podstawowa diagnostyka, która w swoisty sposób umożliwia sprawdzenie, jakie są przyczyny łysienia. Utrata włosów może być związana stricte z zaburzeniami w obrębie skóry owłosionej, ale i może być związana ze schorzeniami ogólnoustrojowymi i niedoborowymi. Często wypadające włosy w nadmiarze obserwuje się w przebiegu cukrzycy, leczenia przeciwzakrzepowego lub niedoborów składników dietetycznych. Dokładne badanie włosów jest w stanie precyzyjnie określić, jakie powinno być leczenie.

Co na wypadanie włosów stosuje trycholog?

Najskuteczniejsze w terapii wypadania włosów okazują się liczne metody leczenia farmakologicznego oraz zastosowanie zabiegów. Nieskuteczne są liczne reklamowane szampony oraz wcierki bez recepty. Dokładniejszą penetrację leków oraz składników odżywczych mogą zaoferować jedynie specjalistyczne metody, jak choćby:

  • Mezoterapia skóry głowy – w przebiegu tej procedury podaje się w obręb skóry owłosionej głowy niewielkie ilości substancji leczniczych zawierających osocze bogatopłytkowe, peptydy, nanocząsteczki, witaminy, minerały oraz leki (np. minoksydyl). Jest to metoda cechująca się wysoką skutecznością w rewitalizacji włosów,
  • Dermapen – polega na mniej więcej tym samym, co mezoterapia igłowa. Zamiast jednej dużej igły wykorzystuje się jednak cieniutkie igiełki, które pozwalają na dokładne rozprowadzenie leku,
  • Fale ultradźwiękowe – są nieocenione w poprawie krążenia w obrębie skóry głowy, a więc i stymulacji wzrostu i poprawie odżywienia cebulek włosowych.

Bibliografia:

Wasserman D., Guzman-Sanchez D.A., Scott K., McMichael A.: Alopecia areata

Whiting D.A.: Histopathologic features of alopecia areata: a new look.

Olsen E.A., Hordinsky M.K., Price V.H., Roberts J.L., Shapiro J., Canfield D. i inni: Alopecia areata investigational assessment guidelines – Part II.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 13 = 18