Co na wypadanie włosów pomaga bardziej niż szampony wzmacniające, wcierki czy odżywki w płynie? Czy proces łysienia jest odwracalny? Osoby borykające się na co dzień z problemem jakim jest nadmierne wypadanie włosów, mogą zwrócić się o trychologiczną pomoc. Trychologia jako dziedzina specjalizująca się w leczeniu schorzeń skóry głowy i włosa, posiada najlepsze narzędzia diagnostyczne.
WYPADANIE WŁOSÓW – PRZYCZYNY I CHOROBY
Poprzez badanie włosów, trycholog rozpoznaje przyczyny łysienia. Z powodzeniem korzysta się dzisiaj z dwóch metod. Jedną z nich jest trichogram – w czasie badania, pacjent oddaje próbki swoich włosów, które przez kolejny miesiąc poddane zostają analizie laboratoryjnej. Przy drugiej metodzie używa się dermatoskopu – w przybliżeniu obrazuje on skórę głowy, pozwalając jednocześnie na zrobienie kilku zdjęć, również przekazanych do laboratorium. Ta druga metoda to trichoskopia. Bardzo często konkretne czynniki wywołują konkretne rodzaje łysienia. Na przykład:
- Stosowanie terapii związanych z leczeniem np. hormonalnej terapii zastępczej, chemioterapii lub kuracji hormonalnej antykoncepcyjnej może wywołać łysienie polekowe polegające na równomiernej utracie włosów.
- Choroby autoimmunologiczne, zwłaszcza u mężczyzn wywołują łysienie plackowate. Objawia się ono występowaniem łysych, oddzielonych odstępami pól na skórze głowy.
- Stany zapalne, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybiczne przyczyniają się do łysienia bliznowaciejącego – zagrażającego bardziej kobietom niż mężczyznom. Ten rodzaj łysienia rozpoczyna się zwykle przy obszarze ciemienia.
- Zbyt duża ilość męskich hormonów w organizmie odpowiadać może za problem łysienia androgenowego, w którym cofnięta zostaje linia włosów.
SPECJALISTYCZNE ZABIEGI
Dostępne dzisiaj zabiegi medycyny estetycznej na nadmierne wypadanie włosów są bezpieczne i nie wywołują bólu. Po ich bezpośrednim wykonaniu może wystąpić małe zaczerwienienie i nadwrażliwość skóry, która ustąpi po kilku godzinach. Proponowane metody trychologiczne nie powinny być jednak stosowane u kobiet w ciąży i okresie karmienia oraz u każdego kto jest w trakcie leczenia innych chorób, ma problemy z układem krwionośnym lub skórnym. Jeśli wypadające włosy stanowią poważny problem i lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do leczenia, można skorzystać z rozwiązań takich jak:
- Mezoterapia skóry głowy – igłowa lub bezigłowa, służy pobudzeniu komórek i produkcji nowych włosów. Dzięki igle do skóry głowy można wprowadzić między innymi osocze bogatopłytkowe. Jest to kriwiopochodny preparat, który regeneruje leczony obszar. Wersja bezigłowa korzysta z siły fal elektrycznych. Bardzo często do skóry głowy trafiają wtedy koktajle odżywcze.
- Karboksyterapia Reology 2 – Pomocny okazuje się być dwutlenek węgla. Wstrzyknięcie go pod skórę powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych i w konsekwencji również regenerację komórek.
- Kriomasaż Cryo-S – Ulepszone ukrwienie i odżywienie komórek włosa odbywa się dzięki bezpiecznemu ochłodzeniu skóry głowy. Ochładzanie jest w pełni kontrolowane, hamuje łysienie i wpływa na porost nowych włosów.
Dlatego powinna zainteresować nas chociażby z oferta gabinetu trychologicznego Gdynia.
Według eksperta „Kriomasaż Cryo-S oprócz skuteczności, pełni też funkcję relaksacyjną. Niska temperatura odpowiada za odbudowę biologiczną.”
ZAUFAJ TRYCHOLOGOM
Rozpoznanie przyczyny wypadania włosów to pierwszy krok w walce z łysieniem. Trycholodzy wiedzą jak wzmocnić włosy, by nie doszło do całkowitej ich utraty, dlatego korzystając z rozwoju technologicznego tej dziedziny, zalecana jest indywidualna konsultacja. Dzięki radom i badaniom specjalistów, łysienie nie będzie już problemem.