Walka o cerę – znane tabletki na trądzik

Wiele z nas boryka się z trądzikiem, który występuje z reguły u osób w wieku dojrzewania, ale nie tylko. Problem ten pojawia się również po tym okresie. Każdemu z nas zależy na tym, by mieć gładką twarz, wolną od wszelkiego rodzaju blizn i zmian ropnych, które wprawiają w dużej ilości przypadków w niemałe kompleksy. Twarz to nasza wizytówka i zawsze staramy się, by wyglądała ona jak najlepiej. Przy problemie takim, jak trądzik, warto rozpocząć leczenie. Na rynku dostępne są między innymi tabletki na trądzik na receptę, można je dostać  w aptekach po konsultacji z dermatologiem. Trzeba jednak znać wskazania do leczenia danym lekiem, jego efekty i skutki uboczne. 

Izotretynoina – kiedy ją stosować?

Izotretynoina to lek na trądzik pochodzący od witaminy A. Jego działanie to zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i tym samym ograniczenie sebum. Ma też działanie przeciwzapalne, co powoduje łagodzenia zmian zapalnych na skórze. Dzięki niemu zostaje wyrównana ilość sebum, zmiany na twarzy normalizują się i łagodzą.

Wskazania:

  • Trądzik ropowiczy (cystowy, guzkowo-cystowy, skupiony).
  • Średnio-bardzo nasilony trądzik, niepoddający się terapii antybiotykami.
  • Średnio-bardzo nasilony trądzik z bardzo dużym łojotokiem, tendencją do bliznowacenia, częstymi nawrotami.
  • Średnio nasilony trądzik, stanowiący dla pacjenta duże obciążenie psychiczne.

Izotretynoina skutki uboczne: warto brać?

W związku z tym, że lek ten ma właściwości zmniejszające pracę gruczołów łojowych, musimy liczyć się z tym, że może wystąpić:

  • suchość skóry,
  • wysychanie błon śluzowych nosa oraz gardła,
  • zapalenie czerwieni wargowej,
  • suchość spojówek oraz ich zapalenie.

Często występuje również niedokrwistość lub zmiana liczby płytek krwi,  bóle stawów i mięśni. Często te objawy nie ustępują, dlatego pacjenci rezygnują  z przyjmowania leku. W większości przypadków skutki uboczne ustępują przy zmniejszeniu dawki leku lub po kuracji. Zdarza się jednak, że trwają nawet po zakończeniu terapii. Ponadto zażywanie izotretynoiny wpływa na wyniki krwi – m.in trójglicerydy czy cholesterol wzrastają.

Izotretynoina opinie, czyli co myślą inni

Prawie wszyscy użytkujący leki z zawartością izotretynoiny są zadowoleni z efektów działania. Wiele z leczących się uważa, że izotetynoina na trądzik jest najlepszym sposobem na pozbycie się problemu. Czasem jednak nasilone skutki uboczne zaważyły o rezygnacji z przyjmowania leków.

Kuracja:

Leczenie trądziku izotretynoiną jest dla każdego bardzo indywidualne, to lekarz dermatolog dobiera dawkę każdemu pacjentowi. Lek stosuje się podczas posiłku. Całkowite leczenie trwa do kilku miesięcy. W razie nawrotów dolegliwości lub braku poprawy, kurację można powtórzyć nie wcześniej niż po upływie 8 tygodni od zakończenia poprzedniej.

Efekty:

Efekty, jakie można zauważyć po kuracji, to przede wszystkim zmniejszenie lub całkowite zniknięcie zmian trądzikowych oraz blizn po pozostałościach. Skóra twarzy staje się gładka, bez przebarwień, wyprysków. Jest tylko przesuszona, więc powinno się ją nieustannie dobrze nawilżać.

Tabletki na trądzik najczęściej przepisywane przez dermatologów to:

– izotek
– aknenormin [więcej tutaj]
– roaccutane
– axotret
– curacne

Tabletki hormonalne – alternatywa dla izotretynoiny

Tabletek na trądzik na receptę jest dużo.Istnieje jeszcze jeden sposób, a mianowicie tabletki hormonalne na trądzik. Taka terapia musi być również prowadzona pod nadzorem lekarza specjalisty. Przeważnie  na początku trzeba udać się do dermatologa po skierowanie do ginekologa-endokrynologa, by ten przeprowadził badania pod względem wytwarzania hormonów męskich w organizmie. Dodatkowo sprawdzane są także odpowiednie parametry funkcji wątroby i działanie układu krzepnięcia. Wszystko to ma ogromny wpływ na kurację, ponieważ wszelkie nieprawidłowości mogą być przeciwwskazaniem do leczenia właśnie tą metodą. Kuracja w przypadku leczenia hormonalnego również trwa kilka tygodni.

Warto pamiętać, aby przy stosowaniu wyżej wymienionych leków chronić skórę przed promieniowaniem UV, stosować głęboko nawilżające kremy, by zapobiec mocnemu wysuszeniu, tłustą pomadkę ochronną na usta oraz krople nawilżające do oczu.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + = 24