Trichogram – badanie włosów, dzięki któremu łatwiej uporasz się z łysieniem

Włosy to dla większości osób jeden z najważniejszych elementów ich wyglądu fizycznego. Przykładamy do nich zwykle ogromną wagę, gdyż wiemy, jak duży mają wpływ na to, jak się postrzegamy i jak widzą nas inni. Zmiana koloru włosów czy inne ścięcie – to rzeczy, które potrafią zmienić nas nie do poznania. Włosy, które są zadbane – grube, błyszczące, ze zdrowymi końcówkami – to ogromny atut, na który zwracają uwagę wszyscy, którzy z nami rozmawiają. Takie włosy są naszą ozdobą i podkreślają wszystkie atuty naszej urody. Warto więc umiejętnie o nie dbać i regularnie odwiedzać fryzjera, który zadba o nasze końcówki, a w razie potrzeby zaserwuje nam odpowiedni zabieg pielęgnacyjny.

Zdarza się jednak, że mimo stosowania właściwej pielęgnacji i wizyt u fryzjera, stan włosów znacznie się pogarsza. Czasami, kiedy włosy są matowe albo zniszczone, da się temu zaradzić zwiększając ilość zabiegów pielęgnacyjnych. Są jednak problemy, z którymi nie uporamy się na własną rękę. Jednym z nich jest łysienie. To wbrew obiegowej opinii dolegliwość, która dotyka nie tylko mężczyzn po czterdziestce, ale również młodsze osoby, w tym kobiety. Przyczyny łysienia mogą być różne.

Koniecznie zapoznaj się z ofertą drTrycholog.pl  – Badanie i analiza włosów Gdańsk

Często zdarza się, że powodem wypadających włosów jest choroba lub czynniki o podłożu genetycznym. Ważne jest natomiast, żeby jak najszybciej ustalić, co spowodowało masowe wypadanie włosów i zastosować odpowiednią kurację w celu zahamowania łysienia. Jak się zachować, kiedy zaobserwujemy u siebie łyse placki? Czy łysienie da się zatrzymać? Jak wygląda badanie włosów, które wykonuje się w przypadku stwierdzenia ich masowego wypadania?

Trichoskopia – na czym polega i w jakim celu się ją stosuje?

Łysienie to poważny problem, który wymaga interwencji lekarza. Im prędzej wybierzemy się na konsultację, tym lepiej dla naszego zdrowia. Mamy wtedy większe szanse na zatrzymanie łysienia i powrót do dawnej fryzury, a także mniej ryzykujemy – wypadanie włosów może być bowiem objawem innej, poważniejszej choroby. W takich przypadkach lepiej od razu skonsultować się więc ze specjalistą.

Lekarz, który stwierdzi, że faktycznie cierpimy na masowe wypadanie włosów, z pewnością zleci nam trichoskopię – jest to badanie włosów, które ma ustalić, jaka jest kondycja naszych cebulek, a także pozwala na stwierdzenie, jaki jest stopień ich zdeformowania. Te informacje są kluczowe, żeby ustalić, co jest przyczyną łysienia – jest to konieczne, żeby lekarz mógł następnie zastosować u nas odpowiednią kurację, dostosowaną do naszej indywidualnej sytuacji.

Jeżeli zlecono nam trichogram, nie mamy się czego obawiać. Choć nazwa tego badania brzmi tajemniczo i może być powodem do stresu, to samo badanie jest wyjątkowo proste i nieinwazyjne. Nie wywołuje bólu ani nie szkodzi zdrowiu. Może być wykonane u osoby w każdym wieku, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Czynnikiem wykluczającym nie jest również ciąża – badanie włosów jest bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Dlaczego? Otóż trichoskopia polega na pobraniu od pacjenta próbki około stu włosów. Te następnie badane są w laboratorium – wtedy ocenia się ich jakość, sprawdza, w jakim stanie są cebulki, a to pozwala wprowadzić odpowiednie leczenie.

Przygotowania do bania

Przed badaniem przez 3-4 dni nie będziemy mogli być włosów. Zakazane są również wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, takie jak nakładanie odżywek czy olejków. Nie wolno nam również używać produktów do stylizacji: pianek, lakierów, itp. Włosy nie mogą być pokryte warstwą kosmetyków. W przypadku osób, które farbowały włosy, konieczne jest odczekanie, aż pojawi się odrost na około da centymetry.

Czytaj także: Co robić, z nadmiernym wypadaniem włosów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

27 − = 24