Streptococcus agalactiae objawy

Czym jest zakażenie Streptococcus agalactiae?

Zakażenie Streptococcus agalactiae to infekcja wywołana przez bakterie paciorkowcowe typu B. Z zasady niegroźne, zasiedlają zazwyczaj układ pokarmowy człowieka, jednak z uwagi na budowę anatomiczną mogą kolonizować w cewce moczowej u kobiet oraz w pochwie. W większości przypadków obecność paciorkowca w organizmie nie wiąże się z żadnymi widocznymi objawami, u części z osób zakażonych może powodować zapalenie dróg moczowych bądź narządów miednicy mniejszej, a szczególnie niebezpieczny okazuje się dla kobiet w ciąży i nienarodzonych jeszcze dzieci.

Dlatego też coraz częściej praktykowane jest wykonywanie badań przesiewowych u kobiet w okresie ciąży. Badanie takie wykonuje się w 35-37. tygodniu ciąży, jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, przypomina badanie cytologiczne. Wykonanie badania przesiewowego u ciężarnych kobiet jest kwestią o tyle istotną, że przedostanie się paciorkowców przez pochwę do macicy może mieć tragiczne skutki. Przede wszystkim istnieje ryzyko pojawienia się zakażenia wewnątrzmacicznego, które z kolei może doprowadzić do przedwczesnego rozerwania błon płodowych i porodu, a skrajnych przypadkach również do obumarcia płodu.

 Streptococcus agalactiae objawy zakażenia

Przy zakażeniu streptococcus agalactiae objawy infekcji są przeważnie nieuchwytne, a paciorkowce bytują w organizmie człowieka nie dając przy tym żadnych wyraźnych symptomów swojej obecności. Czasami jednak zdarzają się sytuacje w których bakterie stają się przyczyną różnego rodzaju zakażeń, jak chociażby zapalenia pęcherza moczowego. Odczuwanie niepokojących dolegliwości ze strony układu moczowego powinno być zatem pierwszym sygnałem mobilizującym pacjenta do konsultacji z lekarzem. W następnej kolejności niepokoić powinien dyskomfort odczuwany ze strony narządów płciowych czy układu pokarmowego, gdyż bakterie streptococcus agalactiae powszechnie występują również w jelitach i okolicach odbytnicy. Tak więc krew podczas oddawania stolca niekoniecznie świadczyć będzie o zaburzeniach pracy jelita grubego, ale właśnie o zakażeniu streptococcus agalactiae.

Objawy zakażenia streptococcus agalactiae u kobiet:

 • ból podczas stosunku oraz ból podbrzusza po stosunku;
 • upławy z pochwy;
 • zapalenie błony śluzowej macicy;
 • nawracające infekcje pochwy.

Objawy zakażenia streptococcus agalactiae u mężczyzn:

 • bolesny wzwód;
 • pieczenie cewki moczowej.

Inne objawy:

 • pieczenie i ból w cewce moczowej;
 • przewlekłe zapalenie gardła;
 • nawracające zapalenie pęcherza moczowego;
 • krew przy oddawaniu stolca;
 • ból podbrzusza.

Diagnostyka zakażenia Streptococcus agalactiae opiera się przede wszystkim na badaniu przesiewowym, czyli hodowli pobranego materiału z pochwy lub cewki moczowej oraz okolic odbytu, które ma na celu wykrycie zakażenia. Na wyniki takiego nadania trzeba jednak poczekać kilka dni. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku testów PCR, które są równie skuteczną, ale szybszą i coraz powszechniejszą metodą diagnozowania wielu chorób wenerycznych, w tym również infekcji dróg rodnych (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wejdź na http://dobrywenerolog.pl/streptococcus-agalactiae/objawy-streptococcus-agalactiae/).

Testy takie polegają na wykryciu materiału genetycznego bakterii za pośrednictwem reakcji łańcuchowej polimerazy. Co więcej, są całkowicie bezpieczne i bezinwazyjne, odznaczają się niezwykłą skutecznością i czułością na obecność patogennych komórek. Zapewniają też komfort i dyskrecję, gdyż można jest wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy pobrać próbkę potrzebnego do badania materiału w postaci wydzieliny z pochwy lub próbkę moczu z cewki moczowej, a potem przesłać je do odpowiedniego laboratorium.

4 komentarze

 1. Hej, ostatnio zauważyłam u siebie taką białą wydzielinę, nie wiem, czy jest to związane z zakażeniem paciorkowcem, czy z czymś innym 🙁 Pomóżcie, co to może być? Nie wiem, co mam robić 😐

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

36 + = 38