Powikłania hemoroidów

Hemoroidy to dolegliwość, która jest niestety bardzo często bagatelizowana przez Polaków. Nawet gdy pojawią się przykre objawy hemoroidów, Polacy stosują jedynie suplementy diety, nie konsultując tego z lekarzem, który zwykle przepisuje krem lub maść na hemoroidy, a w cięższych przypadkach kieruje pacjenta do leczenia chirurgicznego. Skutki takiego działania są niestety bardzo często tragiczne w skutkach. Hemoroidy mogą bowiem wywołać bardzo poważne komplikacje zdrowotne, a nawet śmierć.

Zapalenie guzka krwawniczego lub sąsiadujących z nim tkanek

Zapalenie guzka krwawniczego lub sąsiadujących z nim tkanek to dolegliwość, która powoduje zwiększenie przykrych problemów w postaci świądu oraz pieczenia okolic odbytu. Objawy hemoroidów są wówczas często tak nasilone, że osoba cierpiąca na to schorzenie nie może siadać i taka pozycja powoduje u niej szereg bolesnych przeżyć.

Krew przy wydalaniu

Jeśli hemoroidy są leczone w nieodpowiedni sposób, dochodzi do ich pogłębiania się. Skutkiem ich rozwoju są coraz częstsze problemy z wypróżnianiem się oraz wydzielina, a nawet krew pojawiająca się w trakcie defekacji. Tego typu dolegliwości w znaczny sposób utrudniają życie osoby cierpiącej na hemoroidy.

Czytaj więcej: http://procto.net.pl/hemoroidy/masc-na-hemoroidy/

Uwięźnięcie guzka

Guzek hemoroidalny może utknąć w odbytnicy co powoduje problemy z normalnym wypróżnianiem się. Dzieje się tak, gdy hemoroidy zewnętrzne, w związku z silny parciem i przesuwaniem się tkanek, trafiają do wnętrza organizmu, blokując odpływ kału.

Zakrzepica

Bardzo poważnym powikłaniem hemoroidów jest zakrzepica, czyli zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Bardzo groźną konsekwencją zakrzepicy może być zator w przypadku oderwania się zakrzepu od ściany żyły. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy taki zakrzep trafi do tętnicy płucnej. Gdy zatka się ona takim zakrzepem, może pojawić się ból klatki piersiowej, duszności i problemy z równowagą. Jeśli tętnica płucna nie zostanie szybko udrożniona, dochodzi do śmierci organizmu już po kilku minutach. Skrajne zaniedbania w zakresie leczenia hemoroidów mogą więc mieć bardzo poważne konsekwencje, których osoby cierpiące na tę dolegliwość nie są nawet świadome.

Groźne powikłania pojawiają się czasami nawet w przypadku, gdy leczenie hemoroidów przebiega prawidłowo. Dlatego hemoroidom warto jest w pierwszej kolejności zapobiegać przez stosowanie odpowiedniej diety, ukierunkowanej na warzywa i owoce oraz pełnoziarniste pieczywo, picie dużej ilości wody, a także na wykonywanie w regularny sposób ćwiczeń fizycznych, które minimalizują ryzyko pojawienia się guzków hemoroidalnych. Nie w każdym przypadku zapobiegnięcie pojawienia się hemoroidów jest możliwe. Tak jest np. w sytuacji zajścia kobiety w ciążę, gdzie hemoroidy związane są z naciskiem, jaki wywiera rozwijający się w macicy płód, na naczynia krwionośne zlokalizowane w okolicach odbytu. W takiej sytuacji trzeba odczekać okres ciąży, stosując domowe sposoby leczenia lub też środki leczenia farmakologicznego (o ile pozwoli na to lekarz), a następnie kontynuować właściwe leczenie już po urodzeniu dziecka. Zwykle najpóżniej po kilku miesiącach, a najczęściej po 2-3 tygodniach od porodu hemoroidy ustępują.

 

 

 

2 komentarze

  1. Im więcej wody, tym lepiej. I nie mówię, że trzeba nią polewać hemoroidy, choć takie obmywanie też pomaga, ale chodzi o to żeby jak najwięcej pić. Wtedy wszystkie procesy w organizmie zachodzą łatwiej, więc można spodziewać się zmian na lepsze.

  2. Mnie najbardziej dziwią ci, co mają hemoroidy i nic nie robią w tym kierunku, żeby się ich pozbyć. To mnie zawsze najbardziej szokuje. Inna sprawa, że rozumiem, że można się tego trochę wstydzić, ale przecież w każdej aptece jest maść na hemoroidy bez recepty. Wystarczy kupić i to naprawdę pomaga, ulga jest widoczna dosłownie już po pierwszym posmarowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 14 = 17