Zapobieganie chorobie refluksowej

Tak naprawdę do tej pory lekarzom nie udało się określić bezpośredniej przyczyny powstawania refluksu, trudno więc określić czynniki zapobiegające tej chorobie.

Wiadomo, iż choroba powstaje częściej u osób otyłych warto więc utrzymywać prawidłową wagę ciała – nie zaszkodzi codzienna aktywność fizyczna dla utrzymania odpowiedniej formy. Aktywność fizyczna tak naprawdę, wszędzie jest wskazana, czy to przy chorobach związanych z nadciśnieniem czy też właśnie problemach gastrycznych.

Choroba refluksowa może być dziedziczona i na to raczej pacjent wpływu nie ma; często również pojawia się już w pierwszych dniach życia i w tym przypadku zależy to od stopnia wykształcenia układu pokarmowego a w szczególności dolnego zwieracza przełyku.

Refluks i choroba refluksowa a czynnik stresowy

Za główną przyczynę powstania refluksu lekarze często podają stresujący tryb życia. Warto więc zadbać o to, by otaczać się w miarę spokojnym środowisku. Dobrze też wybrać pracę, która nie będzie wywierać na nas presji.

Refluks może być także spowodowany innymi chorobami, na które cierpi pacjent. Cukrzyca to choroba, która najczęściej wywołuje to schorzenie. Niejednokrotnie jest on spowodowany także zmianami hormonalnymi.

Aby zapobiec rozwojowi refluksu należy udać się do lekarza specjalisty po dłuższym utrzymywaniu się najczęstszych objawów (zgaga, pieczenie i ból w klatce piersiowej, zwracanie treści żołądkowej czy mdłości). Refluks jest chorobą nawracającą, kiedy więc chory zauważy jej powrót również powinien niezwłocznie udać się do specjalisty, by zapobiec rozwojowi tego schorzenia.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
Zapobieganie chorobie refluksowej, 3.8 out of 5 based on 5 ratings

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3