Jak działa umysł przy anoreksji?

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, to coraz częściej spotykane zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się znaczną utratą masy ciała w krótkim przedziale czasowym, na skutek restrykcyjnego ograniczenia spożywanych pokarmów. Anorektykom zwykle towarzyszą stany depresyjne, lęki, obsesje związane z jedzeniem oraz wyizolowanie społeczne. Długotrwale odmawianie sobie posiłków sprawia, że chorzy doprowadzają swoje ciała do stanu skrajnego wychudzenia, które stanowi zagrożenie dla życia.

Problem anoreksji

Anorektyków charakteryzuje nieprawidłowe podejście do własnego wyglądu. Nie są w stanie ocenić tego, że ich rzeczywista masa ciała jest zbyt niska i znajduje się wręcz poniżej ustalonej normy. Chorzy przekonują siebie, że cały czas są zbyt otyli i nie mają żadnych zaburzeń odżywiania, pomimo tego, że ciągle tracą kolejne kilogramy i towarzyszy temu znaczne osłabienie. Dodatkowo forsują się ćwiczeniami fizycznymi, które przewyższają możliwości organizmu. Nakłonienie takiej osoby do zjedzenia czegokolwiek jest wręcz niewykonywalne, a ponadto chory odbiera to jako atak na jego osobę.

Przyczyny anoreksji

Anoreksja i bulimia to bardzo złożone choroby, które charakteryzują się wieloma symptomami fizycznymi i psychicznymi. Niestety, w obu przypadkach trudno jest zaobserwować nieprawidłowości we wczesnym etapie zaburzeń odżywiania, gdyż chorzy wkładają ogromną ilość energii w ukrywanie swoich lęków oraz niezdrowych zachowań. Anorektycy są świetnymi manipulatorami, a ponadto zwykle stosują szantaż emocjonalny.

Odmawiają sobie jedzenia, pomimo ciągłego uczucia głodu, gdyż w lustrze widzą siebie jako osobę otyłą. Odmawianie sobie posiłków traktują jako sposób na kontrolowanie swojego ciała. Rodzina zwykle zauważa problem dopiero wtedy, kiedy widoczna staje się wychudzona sylwetka chorego. Interwencja bliskich wiąże się niestety często z wewnętrznymi konfliktami, gdyż chory zaprzecza, wykręca się i kłamie.

Najczęstsze objawy anoreksji to spożywanie bardzo ograniczonej ilości pożywienia, obsesyjne liczenie kaloryczności jedzenia oraz skrupulatnie ważenie wszystkich produktów, strach przed przytyciem i wstręt do osób otyłych, niechęć do jedzenia, przemęczanie się w celu wzmożonej utraty masy ciała, ukrywanie sylwetki luźnymi ubraniami. Więcej o objawach na stronie: http://anoreksjastop.net.pl/objawy-anoreksji/

Leczenie anoreksji

Wyleczenie anoreksji jest niezwykle trudne, zwłaszcza jeśli choremu towarzyszy anoreksja bulimiczna, związana z gwałtownymi atakami obżarstwa i prowokowania wymiotów po zjedzeniu czegokolwiek. W wyniku niedożywienia i odwodnienia organizmu, konieczna staje się nawet hospitalizacja, gdyż życie chorego jest zagrożone.

Podczas leczenia trzeba rozwiązać nie tylko problemy fizjologiczne, ale także te natury psychicznej. Dlatego też oprócz porad lekarza klinicysty, niezbędna jest psychoterapia, konsultacje żywieniowe, a czasem także wizyta u psychiatry. Stosuje się dietę wysokoenergetyczną w celu dostarczenia organizmowi składników odżywczych oraz przywrócenia prawidłowej masy ciała. Najdłużej trwa jednak proces wyleczenia umysłu anorektyków.

2 komentarze

  1. Przyczyny anoreksji to moim zdaniem przede wszystkim telewizja i wzorce, jakie przekazuje. Przecież człowiek sukcesu to oczywiście szczupły i biegający codziennie facet w garniturze, albo modelka w bikini na jachcie. Nie ma innej drogi, bo grubas zawsze będzie grubasem i fajtułapą. I potem takie dziewczynki to widzą i zaczyna się anoreksja i bulimia.

  2. Ale zawsze były takie szczupłe osoby, tylko kwesta jest taka, że jak rodzice wytłumaczą, że to nie jest jedyny i prawdziwy świat, to anoreksja się nie pojawia. Ona zawsze jest w umyśle młodego dziecka, dorośli na anoreksję nie chorują, bo wiedzą, że wcale nie trzeba być chudym, żeby być szczęśliwym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1