Skąd się biorą problemy z erekcją

Różnego rodzaju kłopoty związane z erekcją czy zaburzeniami wzwodu dotyczą blisko jednej dziesiątej całej populacji mężczyzn na świecie, a mimo to w dalszym ciągu jest to temat tabu i panowie niechętnie idą z tymi problemami do lekarza po pomoc. Czynią to bardzo często dopiero po bardzo długich prośbach i rozmowach ze swoją partnerką lub wtedy, …

Continue reading ‘Skąd się biorą problemy z erekcją’ »

Profilaktyka w chorobie refluksowej

Główna zmiana w życiu pacjenta skarżącego się na refluks dotyczy przede wszystkim diety. Od tej pory ta musi być lekkostrawna, zmienić się musi również sam styl jedzenia – bez zbędnego pośpiechu, około 5 niewielkich posiłków dziennie oraz dokładne przeżuwanie pokarmu to główne wytyczne. Rzecz jasna trzeba także odstawić palenie papierosów i zaprzestać picia alkoholu.

Przełyk Barretta

Przełyk Baretta – to schorzenie, które jest jednym z najgroźniejszych następstw nieleczonego refluksu. To stan przed nowotworowy przełyku, który w początkowej fazie nie daje żadnych objawów ani dolegliwości.

Powikłania choroby refluksowej

Nieleczony refluks przede wszystkim prowadzi do tzw. przełyku Baretta, który określa się jako stan przednowotworowy. Zmiany wywołane kwasem treści żołądkowej w przełyku są tak duże, iż prowadzą nie tylko do jego zapalenia, ale również blizn czego skutkiem jest upośledzenie błony śluzowej przełyku i powstanie na niej zwyrodnień.

Dieta w chorobie refluksowej

Dieta  pacjenta zmagającego się z refluksem powinna być przede wszystkim lekkostrawna. Chory powinien jeść około 4-5 posiłków dziennie w mniejszych porcjach tak, aby pokarm nie zalegał w żołądku. Należy dokładnie przeżuwać pokarm a ostatnią porcję zaleca się spożyć na trzy godziny przed snem.

Leczenie refluksu

Leczenie refluksu powinno rozpocząć się w momencie długotrwałych objawów tej choroby lub jej ciągłym nawracaniu. Po odpowiedniej diagnostyce intensywności tego rodzaju dolegliwości lekarz podejmuje decyzję o sposobie jej leczenia. W fazie początkowej zalecane są zwykle metody nieinwazyjne, takie, które za pomocą zmiany stylu życia i ograniczeń w diecie pomagają zwalczyć to schorzenie.

Diagnostyka refluksu

Podstawą w diagnostyce refluksu jest obszerny wywiad z pacjentem. W przypadku dzieci lub kobiet ciężarnych jest to często jedyny sposób, by wydać ocenę dotyczącą tej choroby. Niektórzy lekarze stosują nawet specjalne kwestionariusze, dzięki którym pacjent nad wyraz szczegółowo może opisać swoje dolegliwości. Najczęściej to właśnie już na etapie wywiadu z chorym można z łatwością stwierdzić …

Continue reading ‘Diagnostyka refluksu’ »

Objawy refluksu

Najczęściej występującym, bo aż w 90% przypadków objawem u osób, które zmagają się z choroba refluksową jest zgaga. To charakterystyczne pieczenie a nawet ból z tyłu gardła pojawia się zazwyczaj chwilę po jedzeniu. Zgaga trwa od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu minut, ustępuje sama bądź niezbędne staje się zażycie leków.